1.1.13

Klasyfikacja współczesnego klasycznego stroju męskiego

Witam!

Dziś, aby nieco usystematyzować naszą wiedzę o klasycznych strojach męskich, postanowiłem opracować klasyfikację, która opisywałaby zasady ich podziału w jak najprostszy sposób. Ten artykuł nie będzie długi, ale moim zdaniem dość przydatny.


1. Najbardziej formalnym strojem męskim, zarówno dziennym jak i wieczorowym, jest strój dworski. Dotyczą go bardzo szczegółowe zasady, różniące się w poszczególnych krajach. W tym artykule został on opisany ogólnikowo, wyłącznie w celu uświadomienia czytelników o jego istnieniu.2. Klasyfikacja współczesnego klasycznego stroju męskiego wyróżnia trzy podstawowe poziomy formalności: formalny, półformalny oraz nieformalny. Na każdym z poziomów wyróżniamy odmianę dzienną oraz wieczorową.

a) strojem formalnym dziennym jest żakiet, a także surdut i garnitur żakietowy.


b) strojem formalnym wieczorowym jest frak. (Frak może też stanowić formę stroju dworskiego).


c) strojami półformalnymi dziennymi są stroller oraz stresemann.


d) strojem półformalnym wieczorowym jest jedna z odmian smokingu. Decydującym czynnikiem w kwalifikacji smokingu jako półformalny jest obecność kamizelki oraz koszuli frakowej.


e) strojem nieformalnym dziennym jest garnitur wizytowy (artykuł na jego temat wkrótce). Obecnie traktowany jest zazwyczaj jako ubiór całodobowy.f) strojem nieformalnym wieczorowym jest jedna z odmian smokingu.


3. Stroje o formalności mniejszej od garnituru wizytowego lub smokingu nieformalnego zaliczamy do kategorii casual. Proponuję aby nazywać je strojami swobodnymi. Nie występuje w nich podział na odmiany dzienne i wieczorowe. Zalicza się do nich garnitury spacerowe miejskie oraz wiejskie, zestawy koordynowane oraz stroje niezawierające marynarki.

Tak prezentuje się klasyfikacja klasycznego męskiego stroju.


Pozdrawiam,
J. J. Starzomski

8 komentarzy:

 1. Anonimowy2/1/13 14:27

  Czy na Pańskim blogu pojawią się kiedykolwiek zdjęcia będące efektem własnych stylizacji? Teksty mają wysoką zawartość merytoryczną więc chyba czas coś zaprezentować. Chyba, że nie przewiduje Pan tego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem "szafiarzem". Blog nie powstał z myślą o pokazywaniu moich zestawów. Gdy osiągną one jednak pułap zadowalający mnie i całkowicie zgodny z tezami, które tu publikuję, wówczas nie będę miał nic przeciwko. Proszę jednak pozwolić mi najpierw zdobyć wykształcenie, pracę zawodową i fundusze na budowę garderoby. :)

  Pozdrawiam, Dr

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten wpis jest klarowny i każdy go łatwo sobie przyswoi w końcu o to chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy8/2/13 22:49

  Świetny artykuł! Nieskromnie zazdroszczę zdobytej wiedzy. A skoro jej nie posiadam, to chciałbym się poradzić w pewnej kwestii:
  Jestem kawalerem i zostałem zaproszony na wesele, które po ceremonii zaślubin w kościele, rozpoczyna się obiadem o godz. 12:00.
  Jaki wtedy ubrać garnitur, aby był dostosowany do okazji i jednocześnie spełniał kryteria godzinowe (do 18:00 i po 18:00) bez zmiany marynarki przed i po 18:00 i bez zbędnej ekstrawagancji.
  Inna kwestia to krawat. Czy dopuszczalne jest ubranie garnituru bez krawata ewentualnie muszki?
  I ostatnie pytanie: garnitur z kamizelką, czy bez niej? Jeśli z kamizelką, to w jakim kolorze?

  OdpowiedzUsuń
 5. Garnitur taki może być całkiem zwykły. :) Proponuję jednorzędowy, granatowy.
  Garnitur bez krawata jest dopuszczalny, ale nie używałbym go na ślubie/weselu.
  Garnitur może być z kamizelką - lepiej to wygląda. ;) Proponuję płową lub w kolorze reszty garnituru.

  Pozdrawiam, Dr

  OdpowiedzUsuń
 6. W dzisiejszym świecie garnitur męski bardzo ciężko sklasyfikować - to, co jeszcze 30 lat temu uchodziło za typowo oficjalne - dziś z powodzeniem stosowane jest w bardziej codziennych stylizacjach. Takie mamy czasy- wszyscy łamią zasady i konwenanse - również w kwestii garniturów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy21/5/18 11:18

  Stresseman to synonim strollera od nazwiska kanclerza Republiki Weimarskiej , który (kanclerz Stresseman) bardzo lubił nosić stroller.
  Inna nazwa strollera, to strój dyrektorski. W Japonii członkowie zarządu wielkich firm do dzisiaj noszą strollery.
  P.S.
  Stroller jest formalnym strojem dziennym równoważnym ze morning dress.
  Pozdr.
  WJM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Streseman nie jest synonimem strollera. Stroller można rozumieć ogólnie jako strój półformalny dzienny i w sposób ścisły, jako wariant tegoż z marynarką dwurzędową, kamizelką kontrastującą (w stresemanie oba te elementy są niedopuszczalne). Stresemann oznacza zaś formalniejszą wersję stroju półformalnego dziennego, w której marynarka jest jednorzędowa i wykonana z tego samego garnituru co kamizelka.

   Usuń