25.1.13

Kapelusze

Witam!

Dzisiejszy artykuł będzie raczej stanowił listę nakryć głowy wraz z ilustracjami i informacją, do jakiego stroju można je stosować. Myślę, że warto te wiadomości skupić w jednym miejscu.

Rodzaje kapeluszy odpowiednich do strojów zaliczanych do klasyfikacji klasycznych strojów męskich:

1. Cylinder. Występuje w trzech odmianach:

a) czarny z jedwabnego pluszu (może być ewentualnie zastąpionym cylindrem czarnym futrzanym):

b) szary filcowy:Ta odmiana była niegdyś także produkowana z jedwabnego pluszu:c) czarny składany (szapoklak, gibus):
(Zdjęcia z Morning Dress Guide).


Pierwsza odmiana odpowiednia do stroju formalnego zarówno dziennego, jak i wieczorowego, druga - wyłącznie do stroju formalnego dziennego (wyłącznie na wyścigi konne), trzecia zaś - wyłącznie do stroju formalnego wieczorowego.


2. Homburg.Ciemny i granatowy noszone są do strollerów/stresemannów i smokingów. Wszystkie pokazane powyżej kolory mogą być też noszone do garniturów wizytowych.


3. Kanotier.Letni odpowiednik homburga. Nadaje się on więc do tych samych strojów.


4. Melonik.


Kapelusz nieco mniej formalny od homburga. Nadaje się szczególnie do garniturów wizytowych i, o ile jest czarny, strollerów/stresemannów. Kiedyś był także stosowany do smokingów.


5. Fedora.

Kapelusz nieformalny. Można go nosić do garniturów wizytowych oraz innych strojów o mniejszej formalności.


6. Panama.

Jest to w zasadzie letni odpowiednik fedory, a więc nadaje się do tych samych strojów, co ona.


To wszystkie konwencjonalne kapelusze. Gdyby jednak ktoś sądził inaczej, proszę o informację - rozważę wówczas dodanie o nim wzmianki.

Pozdrawiam,
J. J. Starzomski

11 komentarzy:

 1. Anonimowy14/3/13 14:07

  Gdzie można kupić kapelusz firmy WITleather ??

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy14/3/13 14:21

  Więc jak się tu znalazłeś ?? Wklepujesz w google witleather i masz . . . trochę pomyślunku! http://witleather.pl/kapelusze-meskie-klasyczne,54.html
  pzdr

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze napisane :) Ja kupuję garnitury itp w Warszawie, ( salon Grand Moda Męska ), mają tam profesjonalną obsługę, która na prawdę potrafi doradzić i poprawki krawieckie na miejscu

  OdpowiedzUsuń
 4. It is extremely decent texture yet i will recommend you ought to go for Fabric suppliers in India they have great quality textures.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kapelusze które pasują praktycznie do każdego stylu ubioru. Nie przepadam za tego typu dodatkami, mimo wszystko rozumiem jeżeli komuś się podobają. maja swój wdzięk

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie spotkałem osoby na żywo w której źle by było w czarnym garniturze. Uwielbiam ten kolor, mężczyzna w nim wygląda bardzo dojrzale. Dużo roboty robią także dodatki takie jak spinki, zegarki czy muchy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ,,Robić robotę'' - czy to po polsku? Precz ohydnym kalkom z angielskiego, które zaśmiecają polską mowę i oduczają poszukiwania w właściwych, a zapomnianych, słów z dawnej mowy polskiej...!

   Usuń
 7. Nie jest łatwo spotkać kogos z fajnym kapeluszem na ulicy. Ale wiadomo też że trzeba do niego mieć odpowiedni strój

  OdpowiedzUsuń
 8. No teraz to juz nie te czasy kapeluszy, ale można czasami trafić na takie perełki. Teraz wiadomo jest troszkę inny styl, ale według mnie wcale nie gorszy jeżeli chodzi o facetów

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardziej bym te kapelusze określiła że to są cylindry :) Ja i mój mąż tak się dobraliśmy, że obydwoje lubimy różnego rodzaju nakrycia głowy. Bardzo fajnie, bo możemy śmiało robić zakupy w https://www.sterkowski.pl/ gdzie czapek, kaszkiety i kapeluszy jest co nie miara.

  OdpowiedzUsuń