13.7.11

Stroje domowe

Witam!

Dziś zajmę się zagadnieniem strojów domowych. Jak wiadomo, po nich (razem ze strojami nieformalnymi) można poznać człowieka prawdziwie eleganckiego, a nie udającego takiego.

Przyjmę najbardziej czytelną formę artykułu w kilku punktach.

1. Strój domowy to strój tylko i wyłącznie domowy. Nie należy go nosić gdziekolwiek indziej poza własnym domem lub mieszkaniem. Przed wyjściem na dwór należy zmienić strój na stosowny.

2. Gdy mówimy o stroju domowym, z reguły mamy na myśli jedynie marynarkę (która jest właściwie jego jedynym charakterystycznym elementem), którą nakłada się na strój odpowiedni dla danego rodzaju.

3. Wyróżniamy kilka rodzajów domowych marynarek:

a) szlafrok - jest chyba najpopularniejszym ze strojów domowych, a zarazem najbardziej nieformalnym. Nakłada się go często na piżamę przed spaniem, a także po wstaniu. Inne, bardziej nawet eleganckie, ale o wiele mniej popularne zastosowanie to nałożenie szlafroka na strój (po zdjęciu marynarki) podczas przebywania w domu.

Szlafrok wśród marynarek wyróżnia się długością (zazwyczaj sięga do okolic kolan, ale czasem nawet do ziemi). Ma kołnierz szalowy, a czasami też mankiety. Mogą być wyłożone kontrastującym materiałem. Szlafroki zazwyczaj zawiązuje się za pomocą paska. Są wykonane najczęściej z jedwabiu, bawełny, flaneli lub aksamitu. Materiał jest często bogato zdobiony w rozmaite wzory, zwłaszcza orientalne, paisley, itp.

Szlafrok jest w zasadzie strojem całodziennym.

Oto przykłady szlafroków:

b) bonżurka - jest niezwykle podobna do szlafroka, ale krótsza (mniej więcej do połowy uda). Można powiedzieć, że jest dzienną odmianą marynarki smokingowej (patrz c) ).

Na uwagę zasługuje także rodzaj marynarki smokingowej, ale dziennej, czyli w sumie jest to bonżurka. :) Nosił taką mój ulubiony Poirot. ;) Była granatowa, miała dwa guziki oraz kołnierz szalowy i mankiety wyłożone wzorzystym jedwabiem:Bonżurka jest strojem porannym.

c) marynarka smokingowa - jest strojem domowym wieczorowym. Nosi się ją zazwyczaj do smokingu. Przypomina nieco bonżurkę, ma podobną długość, ale inne zapięcie - tzw. "węgierskie" lub na dwa guziki połączone łańcuszkiem, jak czasem w żakiecie. Wykonana jest z aksamitu i ma kołnierz szalowy i mankiety, które mogą być pokryte jedwabiem (raczej w kolorze marynarki), choć nie muszą; będą wtedy bardziej tradycyjne.

Oto marynarki smokingowe:Nie należy też zapominać o odpowiednim obuwiu domowym - najbardziej formalne pantofle to tzw. Albert slippers - są wykonane z aksamitu, mają monogram lub inną ozdobę i najczęściej są w kolorze czarnym. Są poprawne zwłaszcza do stroju wieczorowego:

4. Kolory marynarek nie są objęte zasadami, więc mogą być takie, jakie chcemy - pamiętajmy jednak, że pasują tylko barwy stonowane i eleganckie, nie jaskrawe.

Zachęcam więc do przebierania się w prawidłowy strój domowy, kiedy jesteśmy w domu. :)


Wyjeżdżam na wakacje, toteż nowych wpisów można się spodziewać dopiero po 25.

Pozdrawiam, Dr Kilroy

8 komentarzy:

 1. A co sądzisz o chodzeniu po domu w kontuszu? Jeden z użytkowników na forum.bespoke.pl pisał, że tak chodzi.

  Pozdrawiam
  proceleusmatyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy taras / balkon to jeszcze dom? Bo ogród to już pewnie nie?
  pozdr
  pirat

  OdpowiedzUsuń
 3. Kontusz właściwie podobny jest trochę do szlafroka. :) Jak ktoś chce, to może, ale sam przyznam, że nie jestem entuzjastą strojów staropolskich.

  Myślę, że na tarasie czy balkonie można jeszcze używać strojów domowych, ale jak sam zauważyłeś, w ogrodzie wydaje mi się, że raczej nie.

  Pozdrawiam, Dr

  OdpowiedzUsuń
 4. A to nie chodziło raczej o żupan?

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy21/7/11 00:09

  Choć mamy wakacje, to jednak bardzo ciekawi mnie jedna kwestia. Nigdy nie wypowiadałeś się na temat strojów swoich kolegów i koleżanek ze szkoły, lub w ogóle rówieśników. Czy ktoś z twojego otoczenia wyróżnia się ubiorem na codzień?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, osobiście nie znam nikogo (a tym bardziej kogoś z moich rówieśników :) ), kto ubierałby się klasycznie, nawet casualowo. Wolę skupić się na tym, co sam zamierzam nosić (mam nadzieję, że mi się uda).

  Pozdrawiam, Dr

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy27/6/12 21:25

  Jakie jest jeszcze inne odpowiednie obuwie do stroju domowego?

  Pozdrawiam, ABC

  OdpowiedzUsuń
 8. Inne pantofle, niekoniecznie czarne i aksamitne, są również odpowiednie. Oczywiście możemy chodzić po domu w zwyczajnych półbutach, ale nie są one dla stroju domowego charakterystyczne.

  Pozdrawiam, Dr

  OdpowiedzUsuń