25.6.11

Buty

Witam!

Ten wpis zawiera nieco moich przemyśleń o butach, a bardziej szczegółowo są one opisane w tym, trafnie nazwanym artykule.

Dziś chciałbym opowiedzieć nieco o butach, które mi się podobają i które zamierzam nosić.

Moje ulubione buty dzienne to oczywiście trzewiki na guziki. Najbardziej podobają mi się takie z białymi cholewkami, ponieważ nadają do strojów zarówno dziennych jak i wieczorowych (choć tak naprawdę do tych drugich się ich nie poleca, ponieważ przez to nie jest zachowana ciemna linia spodni i butów wydłużająca nogi. Mnie się to jednak podoba):

Takie trzewiki z reguły mają ażurowanie wokół miejsca, gdzie przyszyta jest materiałowa cholewka. Nakładany nosek (z możliwym ażurowaniem) jest dopuszczalny jedynie do stroju dziennego. Do stroju wieczorowego najlepsze są buty bez żadnych ozdób (do których zaliczają się także nakładane noski). Ja, jako że mam zamiar stosować te buty zarówno do stroju dziennego jak i wieczorowego, preferuję wersję z nieozdobionym noskiem (choć ta z przykładu na zdjęciu ma na nim wytłoczenie).

Zasada dotycząca doboru skarpetek do butów mówi, że skarpetki powinny być w kolorze materiałowej cholewki trzewika. Czy więc w tym wypadku powinny więc one być białe? Pomimo ogólnie przyjętej zasady, że do eleganckich strojów nie nosi się białych skarpetek, twierdzę, że tak, ale pod jednym warunkiem - nie są to skarpetki sportowe. ;) Sądzę też, że czarne skarpetki również się nadają, a nawet mogą być preferowane do strojów wieczorowych.

Dzienne buty na guziki mają z reguły cholewki w kolorze szarym lub beżowym, jak poniżej:Inny rodzaj trzewików dziennych odpowiednich do stroju formalnego to trzewiki sznurowane. Oto bardzo dobry przykład:Jestem ciekaw, jak wyglądałyby takie trzewiki z cholewką w kolorze białym. Myślę, że wówczas zamiast sznurowadeł użyłbym czarnych tasiemek jedwabnych.


Oczywiście nie samymi trzewikami żyje człowiek, zwłaszcza wieczorem. :) Dlatego moimi ulubionymi butami wieczorowymi są lakierowane czarne czółenka z kokardkami, takie jak tu:
Na koniec buty dzienne, które według moich zasad również nadają się do stroju wieczorowego, nie mniej jednak zamierzam ich częściej używać do ubiorów dziennych:Biała wstawka jest zrobiona z białej skóry cielęcej i miała imitować getry. Ja, kiedy będę chciał założyć getry, będę je zakładał, ale przez ten biały element te buty to nie zwykłe wiedenki. Kontrast (także sznurówek, a właściwie jedwabnych tasiemek, i białej wstawki) nadaje im nieco wodewilowo-stepujący charakter, ale mnie bardzo się podobają. ;)

Pozdrawiam, Dr Kilroy

4 komentarze:

 1. Anonimowy23/7/11 22:28

  A w pierwszych dwóch zdjęciach cholewka nie jest ze skóry (piszesz o materiale)?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. W pierwszych i ostatnich butach biała część jest ze skóry, co moim zdaniem jest bardziej praktyczne przy tym kolorze. Materiał w tym wypadku szybko by się pobrudził, a przynajmniej tak myślę.

  Pozdrawiam, Dr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy2/1/18 04:18

   Witam! Czy tajemnicą jest gdzie można nabyć takie buty? :) Albo biale getry na guziki?

   Usuń
 3. Hej
  Pilnie potrzebuje takie buty na guziki wiesz co gdzie jak ?
  Pozdrawiam
  Gold Killer

  OdpowiedzUsuń