15.3.11

"Formalne" stroje sportowe

Witam!

Niestety, napisałem jedynie jedną notkę w zeszłym miesiącu, tak samo dwa miesiące temu. Przykro mi z tego powodu i zobowiązuję się napisać przynajmniej dwie notki miesięcznie. Proszę mi więc podsuwać pomysły, na jaki temat moi czytelnicy chcieliby coś przeczytać. Zgodnie z życzeniem jednego z nich, dziś będzie o stroju sportowym. Notka napisana będzie w punktach, co będzie wygodniejsze w zarówno czytaniu, jak i pisaniu.

1. Dres nie jest eleganckim strojem sportowym. ;)

2. Elegancki strój sportowy, mimo iż jest elegancki, nie powinien być noszony w mieście. Ja uważam też, że brązowe czy tweedowe stroje nadają się tylko na wieś, więc obecnie można naginać tę zasadę, jednakże to, co mówię, jest najbardziej tradycyjne.

3. Tematem niniejszego artykułu nie jest strój jeździecki - rządzi się on osobnymi prawami. Strój sportowy, o którym będę mówił, nadaje się do golfa, biegania i tym podobnych czynności.

4. Elementy stroju sportowego:

a) marynarka - zazwyczaj jest wykonana z tweedu lub wełny. Charakterystyczne jej cechy to:
- trzy guziki,
- pojedynczy szlic (dla ułatwienia jazdy konnej),
- kieszenie najczęściej z patkami, charakterystycznie zakrzywione.
Większość z tych zasad można ze spokojnym sercem złamać, jako że dotyczą one stroju nieformalnego, ale ja podaję zasady odnośnie jak najbardziej klasycznego stroju.

Odpowiednie kolory to różne odcienie brązu, beżu i tym podobnych. Jako deseń spotykane są kratki, lub wyraźnego deseniu nie ma. Paski w tym wypadku byłyby zbyt "miejskie" czy "biurowe".

b) spodnie - wykonane z tego samego materiału co marynarka (mówimy o garniturach sportowych - o zestawach koordynowanych nie będę tutaj opowiadał ;) ). Można po prostu uszyć je jak każde spodnie - powinny mieć wówczas mankiety i po dwie zakładki. Jednak najbardziej tradycyjne spodnie do garnituru sportowego to pumpy - bufiaste spodnie sięgające pod kolano i tamże zawiązywane. Charakterystyczny kształt nadaje im specjalne wypełnienie.

c) kamizelka. Najczęściej nie nosi się jej do tego typu garniturów, ale nie jest to niewskazane. Materiałem może być ten sam, z którego zrobiona jest reszta garnituru bądź jasny len albo tego typu materiał. Zamiast kamizelki może być noszony także sweter typu cardigan itp.

d) koszula - z reguły biała lub lekko kremowa. Odczepiane kołnierzyki niestety nie są wskazane, ale odczepiany wykładany ujdzie. :) Mankiety mogą być na spinki, aczkolwiek guzikowe nie będą błędem.

e) krawat. Tutaj akurat jest sporo dowolności - musi on tylko pasować do reszty stroju. ;)

f) buty - są to zazwyczaj brązowe półbuty. Do grania w golfa najodpowiedniejsze są buty ze specjalnymi kolcami, ale nie ja jestem od tego specjalistą. :)

g) skarpetki - są to dość długie skarpetki sięgające ponad miejsce wiązania pumpów. Różnego rodzaju kratki w brązowo-beżowe desenie są odpowiednie.

Jako okrycie wierzchnie może służyć tweedowy płaszcz oraz kaszkiet. Poprawnym nakryciem głowy jest także deerstalker, znany jako czapka Sherlocka Holmesa (którą można nosić oczywiście jedynie poza miastem). Podobno nie jest zbyt poprawne używanie takich samych materiałów, jak do garnituru, ale mnie osobiście się to podoba. :)

Co do akcesoriów, butonierka i poszetka nigdy nie są nieodpowiednie. :)

5. Zdjęcia. Są to stroje sportowe króla Edwarda VIII, czyli księcia Windsoru:









Pozdrawiam, Dr Kilroy