Witam!
Dziś kolejny wpis, który obejmie tematy związane z następnym rodzajem stroju - tym razem stroju półformalnego dziennego. Wspomnę na początku, że będzie on dość znacznie krótszy od poprzednich artykułów tego typu, ponieważ niektóre elementy powtarzają się i zostały już w owych artykułach opisane.
1. Strój półformalny dzienny, jak każdy strój dzienny, należy nosić od rana do godziny 18 bądź zachodu słońca (w zależności od tego, które nadejdzie najpierw).
2. Występują w zasadzie dwie odmiany stroju półformalnego dziennego o różnych rodowodach. Są one jednak właściwie (poza właśnie rodowodem i wynikającymi z niego aspektami) identyczne, a więc będą opisywane równocześnie.
Pierwsza z odmian to, używając wygodniejszej, amerykańskiej nazwy, stroller, zaś jeśli wolimy wersję brytyjską - black lounge. Można to przetłumaczyć jako czarny garnitur i stanowi to w pewnym sensie dobry opis stroju.
W dzisiejszych czasach pośród entuzjastów klasycznej męskiej elegancji panuje pogląd, że czarne garnitury są nieklasyczne i nie powinno się ich używać, a przynajmniej ustępują one garniturom granatowym czy szarym. Otóż nie - czarne garnitury są jak najbardziej poprawne, i to jeszcze w dzień! Ci jednak, którzy tworzyli przez swój ubiór dzisiejsze zasady dotyczące strojów, wiedzieli, że garnitur w całości czarny (nie liczymy oczywiście strojów wieczorowych) nie będzie wyglądał najlepiej. Dlatego więc postanowili, że zamiast spodni czarnych (które właściwie w tamtych czasach potrzebne były tylko na pogrzeby) do tego ubioru zastosują spodnie sztuczkowe.
Uzyskaliśmy więc strój o czarnej marynarce, czarnej kamizelce i sztuczkowych spodniach. Jako że powszechnie stosowane były kamizelki w kolorach innych niż garnitur, i w tym wypadku niekoniecznie musiały one być czarne.
Jeśli chodzi o formalność takiego stroju - czarny garnitur to, jak każdy garnitur, strój nieformalny. Dodano do niego jednak spodnie sztuczkowe, używane w stroju formalnym. Uzyskaliśmy więc strój nieformalny o nieco podwyższonej formalności, co zwykło się zaokrąglać w górę do poziomu półformalnego. Jedna uwaga - Brytyjczycy uważają ten strój za jedną z odmian garnituru nieformalnego. Według nich, nie ma takiego stroju jak strój dzienny półformalny. Poniżej Anthony Eden w takim właśnie brytyjskim wykonianiu black lounge.
Druga odmiana ma bardziej udokumentowaną historię. Pierwsze oficjalne użycie tego stroju miało miejsce, trzeba powiedzieć, w niezbyt sprzyjającej nam sytuacji, bo w roku 1925 na podpisaniu Traktatu w Locarno. Przedstawiciel Niemiec - niezbyt u nas popularny Gustav Stresemann - nie miał ochoty zakładać standardowego na takie okazje żakietu, więc zastąpił go marynarką nieformalną. Taki strój, nazwany od nazwiska pierwszego użytkownika stresemannem, ze względu na wygodę, a może także i chęć przypodobania się kanclerzowi, zyskał popularność wśród polityków niemieckich, a moda taka rozniosła się po Europie.
Uzyskaliśmy więc taki sam strój, jak w pierwszym przypadku - składający się z czarnej marynarki, czarnej kamizelki (bo najczęściej taka była stosowana do żakietów w sytuacjach urzędowych) i sztuczkowych spodniach.
Pozostał jeszcze aspekt formalności tej odmiany - wysoki jej poziom stroju początkowego - żakietu - został drastycznie obniżony poprzez zamianę marynarki z żakietowej na "garniturową". Można więc powiedzieć, że jest to strój formalny o obniżonym poziomie formalności, co z kolei zaokrąglamy w dół do poziomu półformalnego.
Jest tylko jedna substancjalna różnica między tymi dwoma formami - żakiety bywają zazwyczaj jednorzędowe, więc wypadałoby, aby takaż była marynarka nieformalna zastępująca żakiet w stresemannie. Zaś garnitury występują zarówno w wersji jedno-, jak i dwurzędowej, więc rodzaj zapięcia w strollerze nie jest istotny w klasyfikacji.
(W artykule, kiedy to będzie możliwe, pojęć tych będę używał zamiennie. Gdy wspomnę o stresemannie, a następnie o strollerze czy vice versa w tym samym podpunkcie, chodzi mi zapewne o różne odmiany; natomiast gdy mówię tylko o strollerze, mam na myśli stroje półformalne dzienne w ogóle.)
3. Elementy strollera/stresemanna:
a) marynarka. Jeśli chodzi o krój, jest to zwyczajna marynarka nieformalna ("garniturowa"; dalej będę traktował te określenia wymiennie). Jest wykonana z wełny. Odpowiednie są dwa kolory:
- czarny,
- ciemnoszary.
Zwrócono mi uwagę, że granatową marynarkę strollerową nosi George Lazenby w jednej z części serii filmów o Jamesie Bondzie pt. "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości":
Poprzez analogię do granatowego żakietu wnioskuję, że nie byłby to na pewno standardowy i odpowiedni strój na okazje, które go wymagają. Z drugiej strony uważam, że to dobre zestawienie z punktu widzenia kolorystycznego i estetycznego, a więc mógłbym je dopuścić na niektóre okazje, podobnie jak granatowy żakiet.
Inne zasady:
- stroller, jak już wspominałem, może być zarówno jedno-, jak i dwurzędowy. Pamiętajmy jednak, że tylko ten pierwszy można nazwać stresemannem i jest bardziej formalny. Stanowi on także najlepszy substytut w wypadku braku stroju formalnego. Poniżej stroller jednorzędowy, a następnie dwurzędowy (co ciekawe - z kamizelką!).
- co do klap - do stresemanna najodpowiedniejsze są klapy zamknięte. Natomiast obie formy są poprawne do strollera.
- marynarka stroju półformalnego dziennego nie powinna mieć szliców w ogóle. Gdy jednak bardzo chcemy je mieć, pamiętajmy, że dwa szlice to mniejsze zło. :)
- naturalne dla marynarki nieformalnej jest posiadanie brustaszy. Kieszenie biodrowe mogą mieć patki, ale preferowany jest ich brak.
- guziki są najczęściej rogowe, rzadko wyłożone materiałem. Do stresemanna jest najodpowiedniejsze zapięcie na jeden guzik (lub "na styk"), nawiązujące do żakietu (choć inne wersje nie są błędem). W przypadku strollera, liczba guzików nie jest ustalona. Zapinamy je tak, jakbyśmy robili to przy każdym garniturze. Poprawne są po cztery guziki na rękawach.
- ozdobna lamówka, jak w wypadku surduta czy żakietu, to bardzo rzadki detal, ale też równie ciekawy. :)
b) spodnie sztuczkowe. Sporo napisałem już na ich temat tutaj. Oprócz tego: powinny mieć wysoki stan i być noszone na szelkach, mogą mieć zakładki, ale nie muszą, jeśli nam nie pasują. W zasadzie nie powinny mieć mankietów, ale mogą one wyglądać dobrze, szczególnie w wypadku spodni w kratkę, więc mógłbym je dopuścić. :) Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy je stosować nie tylko ze strollerem, ale także żakietem czy surdutem, mankiety nie powinny być obecne. Poniżej sztuczkowe spodnie w pepitę (zdaje się) z mankietami.
c) kamizelka - nie różni się ona od kamizelki używanej w stroju dziennym formalnym. Na uwagę zasługuje jednak pewien szczegół - w wypadku strollerów dosyć często stosowana jest kamizelka czarna. Wzięło się to z tego, że stroller to czarny garnitur ze spodniami sztuczkowymi, a w garniturze zazwyczaj kamizelka jest w tym samym kolorze. Poniżej dość ciemny zestaw strollerowy, w którego skład wchodzi także czarna kamizelka.
d) koszula - jest to w zasadzie drugi typ koszuli, którą opisałem w artykule na temat stroju dziennego formalnego. Koszula frakowa oczywiście nie byłaby błędem, ale byłoby to tak samo staromodne jak założenie takiej koszuli do garnituru.
e) krawat - nadają się zwykły długi krawat oraz muszka. Co do kolorystyki: jest ona w zasadzie dowolna, ale na bardziej formalne okazje preferowane są odcienie srebrnego czy czarno-białe.
f) buty - właściwie takie same, jak do żakietu. Najczęściej jednak stosowane są wiedenki.
g) skarpetki - takie, jak do żakietu.
h) płaszcz - taki, jak do żakietu, z tym, że nieodpowiedni jest płaszcz surdutowy. Może być on stosowany wyłącznie do marynarek odciętych w talii.
i) kapelusz - najczęściej stosowany i do stosowania podawany jest czarny (lub - ciekawostka - ciemnogranatowy!) homburg. Mniej formalną, ale nadal odpowiednią alternatywą jest melonik. Poniżej kolejno stroller z melonikiem, stroller z homburgiem oraz homburg w kolorze ciemnogranatowym.
Właściwym kapeluszem jest, jako letni odpowiednik homburga, kanotier. Nie znam jednak ilustracji przedstawiającej takie zestawienie. Poniżej przykład kanotiera.
j) poszetka - najwłaściwsza jest biała i lniana, ale mówimy o stroju półformalnym, więc możemy sobie już pozwolić na coś mniej standardowego. ;)
k) kwiat do butonierki - dowolny. Polecane, jak zawsze, są oczywiście goździki.
l) rękawiczki - takie, jak do żakietu.
m) zegarek - najodpowiedniejszy jest zegarek kieszonkowy - opisałem go w artykule na temat stroju dziennego formalnego. Jako że jednak stroller jest strojem mniej oficjalnym, dość formalny zegarek na rękę z czarnym, skórzanym paskiem jest także dopuszczalny.
n) getry - zazwyczaj nosi się je już tylko i wyłącznie do żakietu, ale jeśli mielibyśmy ochotę założyć je do stroju dziennego półformalnego, będą one takie same, jak do stroju formalnego.
o) szalik - powinien być szary (srebrny?), jedwabny, ale biały, jak myślę, też byłby odpowiedni. :)
p) laska - jeśli w ogóle chcemy jej użyć, to powinna być taka, jak do żakietu.
4. Jako podsumowanie, warto dodać, że stroller może być niezwykle przydatnym strojem. Jest on bowiem dość podobny do garnituru, ma jednocześnie większą formalność, a unika pewnej ekstrawagancji żakietu. Jeśli więc garnitur nosimy na co dzień, a chcemy podkreślić uroczystość jakiejś (dziennej) okazji bez korzystania z żakietu, stroller jest idealnym wyjściem.
Należy też wspomnieć, że stresemann stanowić może substytut stroju dziennego formalnego w sytuacji, gdy go nie posiadamy.
Mam nadzieję, że mniejsza objętość artykułu nie przełożyła się na mniejszą jego zawartość w informacje - jeśli jednak, proszę o informację w komentarzach. :)
Pozdrawiam, Dr Kilroy
PS Przepraszam za zwłokę w pisaniu - to był dla mnie pracowity tydzień. ;)