8.5.12

Spodnie sztuczkowe

Witam!

Dziś powiemy sobie o tradycyjnych formalnych spodniach do stroju dziennego, czyli o spodniach sztuczkowych. Do stworzenia tego wpisu zainspirowała mnie niedawna dyskusja na Forum Bespoke na temat źródłosłowu wyrażenia "spodnie sztuczkowe".

No właśnie - na początek wyjaśnijmy, czym właściwie te spodnie sztuczkowe są. Otóż, jak ustalili po pewnych badaniach użytkownicy forum, jest to określenie na spodnie zrobione z niewielkiego fragmentu beli materiału - tzw. sztuczki. Innymi słowy są to więc spodnie nieprzeznaczone do noszenia w garniturze, jak to powiedzielibyśmy dziś - odd trousers.

Tak więc czemu spodnie sztuczkowe to nie każde spodnie niegarniturowe, np. takie, które nosimy do nieformalnych zestawów? Powód jest następujący (takie jest moje przypuszczenie, acz dość prawdopodobne): gdy termin ten wszedł do użycia, stroje dzienne stanowiły głównie żakiety i surduty, do nich zaś nosiło się (i nadal nosi w razie potrzeby założenia) głównie spodnie w paski, kratki lub inne czarno-białe wzory, a nie w tym samym kolorze, co marynarka, w garniturze. Stąd więc spodnie sztuczkowe oznaczały właśnie spodnie noszone do strojów dziennych, a nie inne, wówczas nieużywane. Ta nomenklatura pozostała w takim stanie do dziś.

Przejdźmy tedy do kwestii, jakie są rodzaje spodni sztuczkowych i kiedy je stosujemy.

1. Spodnie sztuczkowe nosimy wyłącznie za dnia. Stroje wieczorowe to wyłącznie garnitury (za wyjątkiem tropikalnej wersji smokingu).

2. Spodnie sztuczkowe możemy podzielić z grubsza na trzy rodzaje:

a) w paski:



Jest to najbardziej formalna wersja spodni sztuczkowych, a zarazem najbardziej popularna. Teoretycznie można ją stosować zawsze do żakietu czy strollera, ale ja proponuję zakładać je jedynie na bardziej formalne okazje, gdyż na mniej oficjalnych możemy założyć wzory ciekawsze i bardziej oryginalne. ;)

Najbardziej tradycyjnym wzorem na spodnie jest przedstawiony na zdjęciu poniżej, zwany cashmere stripes:



Oto żakiet ze spodniami sztuczkowymi cashmere stripes (ilustracja to link do jej większej wersji, z której można skorzystać egzaminując wzór na materiale):



Deseń ten może być poddany różnym zmianom, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się można go rozpoznać pośród zwykłych prążków. Oto różne wariacje na temat cashmere stripes (zdjęcie można powiększyć klikając na nie):





Oprócz cashmere stripes występują również inne inne spodnie sztuczkowe w paski lub prążki. Są nieco mniej formalne, ale raczej nieznacznie. Oto kilka przykładów:




b) w kratkę.




Ta wersja jest mniej formalna, ale o wiele rzadziej spotykana i o wiele, wiele, wiele bardziej różnorodna. Średnio nadaje się na śluby, ale gdy jesteśmy w charakterze gości, jest dopuszczalna, natomiast na pozostałe okazje jest nawet idealna. Oto kilka z wielu przykładów sztuczkowych spodni w kratkę:




Proszę zauważyć dwie rzeczy - po pierwsze: spodnie w kratkę były częściej używane w strojach z XIX w. (to temat na osobny wpis). Po drugie: z tej niewielkiej próbki ilustracji można wywnioskować, że w wieku XX były one używane częściej do mniej formalnych strollerów niż żakietów (to logiczne, biorąc pod uwagę mniejszą formalność spodni w kratkę).

c) w inne wzory:



To najmniej formalna grupa spodni odpowiednich do żakietu i strollera. Najbardziej odpowiednie są na okazje jak wyścigi konne, herbatki u brytyjskich parów itp. Poniżej przykłady: pepita, jodełka oraz flanela (z daleka wygląda na gładką, z bliska jednak ma całkiem ciekawą fakturę - nie jest to mimo to de facto wzór):








To już wszystko, co mam  do powiedzenia na temat spodni sztuczkowych. Jak zawsze jednak staram się uzupełnić tekst o wiadomości czy ilustracje, których można zażądać w komentarzach. ;)

Pozdrawiam, Dr Kilroy